Board of Directors

Mun Wah (Lewis) Wan

Chairman of Board of Directors

Mr. Wan was appointed as a member of our board of directors on April 18, 2019 and Chairman of our Board of Directors on May 10, 2019. Since February 2007, Mr. Wan has served as Chairman of the Board of Directors of HKFAEx Group Limited, one of our principal shareholders, a Hong Kong corporation and securities dealer which is licensed by the Hong Kong Securities and Futures Commission to carry on the regulated activities of dealing in securities, advising on securities and asset management, and Mr. Wan is also the sole shareholder of HKFAEx Group Limited. Since December 2012, Mr. Wan has served as a Visiting Professor of Beijing University of International Business & Economics. Since February 2013, Mr. Wan has served as Committee Member of Hong Kong Securities and Investment Institute. Since 2008, Mr. Wan has serviced as the Vice President and Chairman of China Investment Committee of the China Hong Kong International Economic Trading Association. From August 2004 to February 2007, Mr. Wan was the Director and Chief Investment Officer of Marco Polo Investments Group Limited. From September 1997 to August 2004, Mr. Wan worked at the Financial Services Division of PricewaterhouseCoopers. 


Mr. Wan received his Bachelor Degree of Business Administration, majoring in Finance, from the Hong Kong University of Science and Technology in November 1997. Mr. Wan is a senior fellow of the Hong Kong Securities and Investment Institute, a fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants. We believe that Mr. Wan’s extensive experience and leadership in the investment, business and corporate management will benefit the Company’s operations and qualifies him to serve as the chairman of our board of directors. 


Yi Shao 

Chief Executive Officer and Director 

Mr. Shao was appointed as a member of our board of directors on April 18, 2019 and as our Chief Executive Officer on May 10, 2019. From October 2018 to March 2019, Mr. Shao served as the General Manager of Jiangsu Yanggu Culture Development Co., Ltd. From October 2017 to September 2018, Mr. Shao served as the deputy general manager of Jiangsu Dahe Live Network Technology Co., Ltd. From October 2015 to October 2017, Mr. Shao worked as a project manager at Nanjing Cultural and Art Property Exchange Limited. From June 2013 to October 2015, Mr. Shao worked as a software developer at Marvell Electronic Technology Co., Ltd. Mr. Shao received his Bachelor Degree of electronic information science and technology from Nanjing University in 2010 and his Master Degree of biomedical engineering from Nanjing University in 2013. We believe that Mr. Shao’s extensive experience in art industry, market development and corporate management will benefit the company’s operations and management and make him an important member of the board of directors and its committees.



Y. Tristan Kuo 

Independent Director 

Mr. Kuo was appointed as a member of our board of directors on November 1, 2019.  Since April 2017, Mr. Kuo has served as Chief Financial Officer of Aerkomm Inc. (EuroNext-Paris: AKOM, OTCQX:AKOM). From April 2016 to February 2020, Mr. Kuo served as Vice President of Investor Relations and Board Secretary of Nutrastar International, Inc. From August 2015 to April 2017, Mr. Kuo served as Chief Financial Officer of Success Holding Group International, Inc. From December 2014 to August 2015, Mr. Kuo served as Chief Financial Officer and Chief Information Officer of Tatum. From August 2014 to May 2015, Mr. Kuo served as a member of board of directors and chairman of the audit committee of KBS Fashion Group Limited (NASDAQ:KBSF). From June 2012 to November 2013, Mr. Kuo served as Chief Financial Officer of Crown Bioscience, Inc. Mr. Kuo was the Chief Financial Officer of China Biologic Products (NASDAQ:CBPO) from June 2008 to May 2012 and was the Vice President-Finance of China Biologic Products September 2007 to May 2008. Mr. Kuo received Master of Arts in Accounting from Ohio State University in February 1982 and his Bachelor of Arts in Economics from Soochow University in Taiwan in May 1977. We believe that Mr. Kuo’s expertise and knowledge of accounting and management will benefit the Company’s operations and make him a valuable member of the board of directors and its committees.

Bennet P. Tchaikovsky

Independent Director

Mr. Tchaikovsky was appointed as a member of our board of directors on January 15, 2020. Since August 2014, Mr. Tchaikovsky has been a full time Professor at Irvine Valley College. From August 2018 to May 2019, Mr. Tchaikovsky was a part-time instructor at Chapman University. From November 2013 to August 2019, Mr. Tchaikovsky served as a board member and chairman of the audit committee of Ener-Core, Inc. (OTC: ENCR). From August 2013 to May 2014, Mr. Tchaikovsky was a part-time faculty member of Irvine Valley College and a part-time faculty member of Pasadena City College. Mr. Tchaikovsky has served as a director of China Jo-Jo Drugstores, Inc. (Nasdaq: CJJD) from August 2011 to January 2013 and as its chief financial officer from September 2009 to July 2011. From April 2010 to August 2013, Mr. Tchaikovsky has served as chief financial officer of VLOV, Inc. From May 2008 to April 2010, Mr. Tchaikovsky has served as chief financial officer of Skystar Bio-Pharmaceutical Company. From March 2008 to November 2009, Mr. Tchaikovsky served as a director of Ever-Glory International Group (Nasdaq: EVK) and served on the audit committee as chairman and on the compensation committee as a member. Mr. Tchaikovsky received his Juris Doctorate degree from Southwestern University School of Law in December 1996 and his Bachelor of Arts degree in Business Economics from University of Californian at Santa Barbara in August 1991. Mr. Tchaikovsky is a licensed Certified Public Accountant in California and is an active member of the California State Bar. We believe that Mr. Tchaikovsky’s extensive experience in accounting and business will benefit the Company’s business and operations and make him a valuable member of the board of directors and its committees.

Xiaobing Liu 

Independent Director 

Mr. Liu was appointed as a member of our board of directors on May 10, 2019.  Since April 2006, Mr. Liu has been a professor at Nanjing Tech University School of Law. From January 2014 to July 2017, Mr. Liu served as the Dean of Nanjing Tech University School of Law. Since September 2012, Mr. Liu has served as an independent director of the board of Nanjing Baotai Special Materials Co., Ltd. Since May 2016, Mr. Liu has served as an independent director of the board of GPRO Titanium Industry Co., Ltd. Mr. Liu received his Bachelor of Law degree from East China University of Political Science and Law (“ECUPL”) in 1983 and his Master’s Degree of Legal History from ECUPL in 1986. Mr. Liu received his Doctor’s Degree of Constitution and Administrative Laws from Wuhan University in 2007. Mr. Liu holds a public company independent director qualification certificate from Shanghai Stock Exchange since November 2011. We believe that Mr. Liu’s legal expertise and knowledge will benefit the Company’s business and operations and make him a valuable member of the board of directors and its committees.